KONYANIN ALİMLERİ

TAVUS  BABA  TÜRBESİ

TAVUS  BABA  TÜRBESİ

 

Tavus Baba kimdir? Kadın mıdır yoksa erkek midir hala bilinmez, Şeyh midir? Yoksa ermiş birimidir,  kimsenin net bir bilgisi yoktur bu konuda…

Konya Meram’da bulunan bu türbe söylenenlere göre 1.Alaaddin  Keykubat zamanında vefat etmiş Şeyh Tavus Mehmet El-Hindi’ye aittir.1237 Yılında ölmüş olduğu da söylenir.

Türbe tuğla ve taş ile yapılmış olup üzeri tonozla örtülmüş dıştan kubbeli bir mimari yapıdır. Söylemlere göre 18. Yy da yapılmış olan türbe gayet sade bir görünümde bugünkü haliyle ziyaretçilere açıktır.

Araştırmalara göre Tavus Baba’nın asıl adı Mehmet’tir. Memleketinin ise Hindistan olduğu söylenir. Anadolu Selçuklu Sultanlarından Rükneddin ve Alaaddin  Keykubat zamanında yaşadığı bir gerçektir çünkü Selçuklu Sultanları, Tasavvuf erbaplarına ve kültür adamlarına gösterdiği saygıdan dolayı Tavus Baba gelip Konya’ya yerleşmiştir. Mevlana’dan aktarılan menkıbelere göre;

onun tasavvuf ve sohbetlerini dinlemeye pek çok ülkeden kişiler gelmiştir. Mevlana gibi İslami bir kişilik ile sohbet edip dost meclisinde bulunmaya sema ayinlerine katılmaya ilmihali bilgiler almaya niyeti halis insanlar akın akın Konya’ya gelmiştir ve bunlardan pek çoğu da Kadın Aşıklardır. Hatta bir tanesi gelip türbeye çok yakın bir yere yerleşir ve o geceden sonra Meramda sürekli rebap sesi duyulur.

Efsaneye göre Meram’ın  sakin temiz havası bulunduğu bir gece Mevlana Hazretleri de bülbüllerin ötüştüğü mis gibi temiz hava kokan  meram semtinin muhtelif dost meclislerinin birindeyken yine rebap sesi gelir kulübeden, derken yaz geceleri bir hayli böyle geçer… Mevlana Celalettin yine böyle bir gece Meram semti zikir meclisi açıldığı bir vakit her gece  kulübeden gelen sesin artık gelmediğini hisseder ve sabah olup meclis dağılınca: “Gidin bakın bakalım kulübeye” diye buyurur. Oraya gidip bakan birkaç mürit köşeye yığılmış Tavus kuşu tüyünden başka hiçbir şey bulamazlar. O güne dek kim olduğunu zaten bilen yoktu o günden sonra da artık iyice sırra kadem basmıştı anlaşılan, o günden sonra Hz Mevlana kulübenin olduğu yere bir türbe yapılmasını emretmiştir. Vefatından sonra Bektaşiler Tavus Baba adını hürmetten dolayı takmışlardır ve Mevlevilerin güç kazanmaları için Bektaşiler çekilmişlerdir.

Burada yatan kişinin henüz sırrı çözülmemiş ve kim olduğu belli olmasa da nihayetinde  bugün bile bu kişi veli olarak anılmakta ve ziyaret edilmektedir.

 

 

Facebook ile yorum bırak
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Kapalı