TARİHİ YERLER

KONYA’NIN TARİHİ GEVALE KALESİ

KONYA’NIN TARİHİ GEVALE KALESİ

Konya’nın tarihi yerlerinden biri olan ve  Takkeli Dağ’da bulunan Gevale Kalesi, kimse tarafından henüz bilinmemesine rağmen, Konya’nın batısında yer alan ve Selçuklu’nun yanında birçok tarihi dönemin önemli gezilecek ve görülecek kalelerinden biridir. Günümüzde arkeolojik kazılarla turizme kazandırılmak için çalışılmaktadır. Gevale Kalesi arkeolojik kazı çalışmaları 2012 senesinde yüzey araştırması kazı çalışmaları başladı ve halen bugün devam etmektedir.

Takkeli Dağ eteklerinde kurulan kalenin dıştan savunması yoktur. Herhangi bir saldırı olacağına dair bilgi alındığında asker Gevale kalesine çekilir, düşmanı orada beklerdi. Gevale Kalesi savaşlarda Konya’nın kilit noktasıydı. Gevale Kalesi, dağın zirvesinde bir kuş yuvası misali duran sarp bir kaledir.

1069 yılında Konya’yı fetheden Anadolu Selçuklu Türkleri bir müddet sonra geri çekilmek zorunda kaldılar. Malazgirt Zaferi’yle beraber Sultan Alparslan, Kutalmışoğlu Süleyman Şah’ı fetihler için Anadolu’ya yönlendirdi. Bunun üzerine Kutalmış oğlu Süleyman Şah ile Mansur Şah kısa sürede Anadolu’yu fethetmiş ve Anadolu Türk beldesi olmuştur.

1077 yılında Kutalmışoğlu Süleyman Şah  ordusuyla birlikte Konya’ya yönelmişti. Konya o yıllarda Takkeli Dağ’ın eteklerindeki düzlüğe kurulmuş açık bir şehir konumundaydı ve askeri güce sahip değildi. Konya’da bir çok kişiyi esir almış olan Süleyman Şah, onlardan kale hakkında bilgi aldı. Edindiği bilgiye göre kalede 3 ay daha yetecek erzak stoku bulunuyordu. Bunun üzerine Süleyman Şah Kale Komutanı Romanus Makri’ye elçiyle şu haberi gönderdi: “Biz şehirler fethederek buraya kadar geldik. Şimdi burada bile  durmayarak daha ötelere gideceğiz, boşuna kan dökmek istemiyoruz. Yanınızda bulunan yiyecek ve içeceğiniz size ancak üç ay yetebilir. Bizse üç ay değil altı ay bekleriz. Siz ise aç ve susuz kırılıp gidersiniz. Kozumuzu mertçe paylaşalım. Eğer komutanınız kendine güveniyorsa kalede titreyip duracağına ortaya çıksın, beraberce dövüşelim. Ben yenilirsem ordum çekilip gidecektir. Ben yenersem kaleyi teslim edin. Kimsenin kılına bile dokunmayacağız.”

Teklifi kabul eden Bizans Komutanıyla ertesi gün teke tek dövüşen Süleyman Şah, Bizans Komutanını yenmiş ve Gevale Kalesi’ni almıştır. Gevale Kalesi’ni alan Süleyman Şah Konya’yı karargah yapmıştır.

Facebook ile yorum bırak
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Kapalı