YEMEK KÜLTÜRÜ

KONYANIN EN LEZETLİ RESTORANLARI

KONYANIN EN LEZETLİ RESTORANLARI

 

Lokmahane Restoran

Konya’ya gelip karnımız aç aç gezmeyi düşünemeyiz. Size güzelce karnınızı doyurabileceğiniz ve güzel lezzetler tadacağınız yerler hakkında bilgi vereceğim.

Lokmahane Konya’nın tartışmasız en iyi kahvaltı mekanıdır. Kavurmalı yumurtasını, haşhaş ezmesini, küflü peynirini denedikten sonra sizler de bize hak vereceksiniz zaten. Sadece buranın kahvaltısı için İstanbul’dan ışınlanmak bile isteyebilirsiniz.

Bal, kaymak, zeytin, peynirli pide, kabak reçeli, menemen, koyun yoğurdu, turfanda kızartma ve sınırsız çay da bu parmak yedirten, serpme Konya kahvaltısının diğer lezzetlerinden…

Tarihi Tiritci Mithat

Menüsü günün her saati yiyebileceğiniz yöresel yemekleriyle dolup taşsa da biz bu kahvaltının müdavimiyiz! Bu sebeple şehri köşe bucak gezmeden, uyanır uyanmaz soluğu burada almalısınız. Güzel bir gün geçirmeniz dileğiyle… Sabah kahvaltınızdan sonra öğlen yemeği içinde size Tiritci Mithat’ı tavsiye ederim.

Konya’da etli ekmek ve fırın kebabına cillop gibi alternatif olacak bir şey varsa o da tirittir! Onun da adresi şüphesiz Tarihi Tiritci Mithat!

“Et, kemik suyu, yoğurt ve pidenin birleşiminden en fazla ne çıkabilir ki?” demeyin! Bu yemeğe hatta üstüne serpilmiş maydanoza, o tereyağı lezzetine düzülmüş her methiyenin, her özlü sözün arkasındayız. Yok böyle olmadı. Bize zorla klişe cümleler kurdurtacaksınız: Her lokmanın verdiği haz anlatılmaz, yaşanır! Siz en iyisi en yakın zamanda burada bitin.

Bolu Lokantası

Konya’da etli ekmek denilince akla ilk gelen, 1964’ten bu yana bu lezzetin ününe ün katan Bolu Lokantası’nı artık defalarca kez duysanız da es geçemiyoruz. Konya’da bir lezzet turuna çıkıyorsak eğer bu mekanı atlamamız/atlamanız yakışık kalmaz.

Vedat Milor’un da dediği gibi “Gerçek Konya etli ekmeğini yiyebileceğiniz tek yer burası. Olması gerektiği gibi hafif; şişman ve aşırı uzun değil.”

Hiçbir katkı maddesi kullanmadan, doğal maya ile hazırladıkları bu lezzeti şiddetle öneriyoruz. Hatta midenizde içinde Konya küflü peynirinin olduğu peynirli börek için de yer bırakın diyoruz.

Güzel bir  akşam yemeği için size tavsiye edeceğim yerlerde çok güzel tatlar sizi bekliyor.

 

Ali Baba Fırın Kebap

Biz sözü hiç uzatmadan direkt kendilerine verelim: “Selçuklu’dan gelen eşsiz Konya kebabını sizlere 1974’ten beri sunmaktan gurur duyuyoruz. Daha önce bu lezzeti tatmamak, kendinize yaptığınız en büyük kötülüktür.”

Doğru söze ne denir arkadaşlar! Bu kötülüğü kendinize daha fazla yapmayınız lütfen! Gidiniz Konya’ya, bitiniz Ali Baba’da!

Bu meşhur Konya fırın kebabının hazırlanışı hakkında da birkaç kelamları var: “Fırın kebabı yalnızca mevsime göre kuzu ve koyun etiyle yapılır ama en makbulü kuzu etidir. Fırın kebabında sadece ön kol ve kaburga etleri kullanılır. Belli bir aşamadan geçen etler büyük bir bakır leğene alınır. Pişirme süresi 5 ila 6 saat arasında değişir.”

Bu epey emek isteyen, taş fırında meşe odunu ile pişen lezzet, burada isteğe bağlı bir ya da bir buçuk porsiyon ile servis ediliyor. Tabii ki bir diğer başrol oyuncularımız kuru soğan ve yumuşacık tırnak pide ile!

Her şeyiyle on numara beş yıldız bir mekan!

Facebook ile yorum bırak
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Kapalı