KONYA

KONYA’NIN COĞRAFİ KONUMU

KONYA’NIN COĞRAFİ KONUMU

 

Türkiye’nin  yüz ölçümü  bakımından  en büyük kenti olan Konya  38.873 kilometrekareye sahiptir. Türkiye’nin 7. Kalabalık şehridir. 2.403,053 nüfusuna sahip Konya ili 31 ilçeden oluşmaktadır. Yüzölçümü bakımından metrekareye 53 insan düşmektedir.

Konya eski bir göl yatağı üzerine kurulmuş İç Anadolu’nun tam ortasında yer alan geniş düzlüklere sahip platolarla kaplı bir yerleşim merkezidir. Güneyinde Mersin ve Antalya; kuzeyinde Ankara; batısında Afyon Kara Hisar ve Isparta; kuzeybatısında Eskişehir ve kuzeydoğusunda Niğde illeri yer almaktadır.

Konya ilini %35 dağlar, %27,6 platolar, %37,4 ovalar oluşturmaktadır. Kuzeydoğuda Tuz Gölü ve Cihanbeyli platosu, Batıda Akşehir ve Beyşehir Gölü, kuzeyinde Haymana Platosu, Güneyinde Karaman ve Sultan Dağlarından başlayan Toros Dağlarının iç yamaçları boyunca uzanan fay hattı boyunca volkanik dağlar, doğusunda ise Obruk platosu yer almaktadır. Obruk platosunda kireçtaşı tabakaları ile karstik bir görünüm oluştuğu için bu isimle anılmıştır. Obruk platosu yörenin en çukur yeri  olan Tuz Gölü ve Ereğli  ovasını birbirinden ayıran eşik görünümündedir. Bu plato akarsu tarafından parçalanmış dalgalı bir yüzeye sahiptir. Konya platosunun kuzey kısımlarında doğu-batı uzanan Boz dağların üzerindeki tepeler farklı yükseltilere sahip olup, bu tepelerin arasında  yer  yer geçitler bulunmaktadır. Batıdaki en ünlü dağı 1400m yüksekliğinde ki  Takkeli dağdır. Karapınar ovasının kuzeyinde ki  Karaca dağ  2025 m yüksekliğindeki sönmüş bir volkanik dağdır. Buradaki platolar ve ovalar ise  göl tabanındaki alüvyonların birikmesiyle ortaya çıkmıştır. Ereğli ve Konya ovaları bölgenin en geniş ovalarıdır ve Konya ili bu ovaların batı ucunda yer almaktadır. Bunun dışında Altınekin ovası Kadınhanı ve Sarayönü  ovası  ilin başlıca ovalarıdır.

 

Konya da genellikle sel rejimli akarsular yer alır. Akarsu boyları kısa ve kapalı havza olması nedeniyle akarsular ova tabanındaki bataklıklarda kaybolur. Akarsu rejimleri düzensizdir. Gök pınar deresi, Hadim çayı açık havza olması sebebiyle sularını Akdeniz’e ulaştırır. Konya’da  en büyük akarsu olan Çarşamba suyu üzerine Apa barajı kurulmuştur. Konya ilinde karasal iklim şartları bariz görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ,sert ve  yağışlıdır. Bazı verilere  göre Türkiye’nin en az yağış alan bölgesi Konya’dır.

İlin uç noktalarını Akşehir Değirmen Köyü, Taşkent Beyreli Köyü,  Halkapınar  Delimahmutlu ve Kulu’nun Köşkler Köyü oluşturmaktadır.

Facebook ile yorum bırak
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı