GENEL KÜLTÜR

KONYADA ŞİVRİLİLİK GELENEĞİ

KONYADA ŞİVRİLİLİK GELENEĞİ

Şivlilik, Konya’da yaşayan bir gelenektir. Hicri takvime göre üç ayların başlangıcı olan recep ayının ilk perşembesini cumaya bağlayan geceyle birlikte Regaip Kandili sabahı çocuklarca yapılan kandil kutlama geleneğidir. Konya’da bu güne bazı teyzelere göre “ilk namaz” adı da verilir. Kandilden bir hafta önce çocuklar, gece sokağa çıkarak bu günün geleceğini, fenerlerle, torpillerle lastik yakarak mahalle mahalle dolaşarak haber verirler. Fenerini alan çocuk sokağa çıkar, yol ortasına gerilen ipe fenerini asar, bütün dükkanlarda rengârenk, irili ufaklı karpuz davul, sünme, kuyruklu fener  ismi verilen kağıt fenerlerle, mumlarla donatılır. Çocuklar ateş yakıp ya da araba tekeri yakıp etrafında halka olur ateş üstünden atlarlar ve böylece fener alayına katılırlar.

 

Çocukları bekleyen teyzelerimiz kuru üzüm, leblebi, incir, iğde gibi çerezlerden ve günümüzde daha çok şekerlemelerden çocuklara dağıtır. Aynı gün, hemen her evde, yağda kızartılmış mayalı hamurdan “bişi” yapılır ve yufkaların arasına konur. Buna pekmezle yapılmış un helvası ilave edildiği de olur. Bişiler komşulara dağıtılır. Mahalledeki amcalar teyzeler İkindi ile akşam namazı arasında mezar ziyaretleri yapar, yatsı namazında camilerde mevlit okunur. Şivlilik günü aile büyükleri, komşu ve akraba ziyaretleri yapılır, “namazın mübarek olsun” veyahut kandilin mübarek olsun denilir. Bu ziyaretler sırasında önce yemek, ardından da çerez ve meyvelerden oluşan şivlilik ikramları yapılır. Hoş sohbetler edilir.

Çocukların hatırlandığı, mutlu edildiği şivlilik, aynı zamanda birlik ve beraberlik duygularının pekiştirildiği bir gelenek olarak geçmişten günümüze varlığını

Genellikle Konya’da, fener alayında  traktör tekeri ya da kamyon tekeri kullanılarak ateş yakılır ve çocuklar yanan tekerlerin üstünden atlayarak eğlenirler. Konya’da büyükşehir belediyesinin organize ettiği yerlerde insanlar eğlenirler.

Çocuklar şivlilik günü; yani Regaip gecesinin sabahı ellerine poşetleri takıp kapı kapı gezerek şu maniyi söylerler;

“Şivli şivli şişirmiş.

Erken kalkan pişirmiş,

İki çörek bir börek,

Bize namazlık gerek.

Şivliliiiiiiiiiiiiiiik…” diye içer girerler.

Konya’da çocukluğunda bunları yaşayan, fener alayı ve şivliliğe katılan her ebeveyn muhakkak çocuğunun da bunu tatmasını bu geleneği sürdürmesini ve anı olarak dimağında kalmasını ister.

Facebook ile yorum bırak
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Kapalı