GENEL KÜLTÜR

KONYA’DA GEZİLECEK YERLER

KONYA’DA GEZİLECEK YERLER

KONYA ALAADDİN TEPESİ

Türkiye’nin Konya iline bağlı olan, Karatay ilçesinde yer alan tepe, Alaaddin Tepesi olarak adlandırılır. 450×350 metre boyutlarında olup, 20 metre yüksekliğe sahi olan tepe, höyük olarak isimlendirilen protohistorik (ilk çağ) yerleşim bölgelerinden biriydi.

Alaaddin Tepesi, Karatay Medresesi ve İnce Minare Müzesi’nin karşısında yer almakla beraber, Konya Merkez’de bulunan tek tepedir aslında. Bu arada, Alaaddin Tepesi’nin çok enteresan da bir tarihi vardır. Sultan Alaaddin Keykubat Konya’da güzel bir cami yaptırmak için şehrin önde gelenleriyle görüşme yapıp, biraz farklı bir karara imza atarlar. Cami, şehrin ortasında kurulacak olan yapay tepe üzerinde yapılacaktır. Evet bu tepe, tamamen toprakla oluşturulmuş yapay bir tepedir. Bu kadar toprağın nasıl toplanacağına ise, toprak vergisi alarak yapmaya karar verirler. Yani herkes, kendi imkanları çerçevesinde topladıkları toprakları çuvallarla buraya taşırlar ve tepe, o dönemdeki halkın katkısı ile inşa edilir.

Günümüzde ise tepede, Alaaddin Camii, içerisinde Sultanların Türbesi ve tepenin eteğinde bulunan Selçuklu Köşkü kalıntıları vardır. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla bugünlerde restore işlemleri yapılmaktadır. Yukarıda gördüğünüz resimler eski ve yeni fotoğraflardır. Biz de buraya gelip, güzel bir çay içerek, pek yüksekte olmasak da, Konya manzarasının keyfini sürmekteyiz.

Dünyanın en büyük ışıklı kavşağı konumundaymış. Sizde Konya’ya geldiğinizde burayı ziyaret etmeyi unutmayın…

YERKÖPRÜ ŞELALESİ

Yerköprü Şelalesi, oluşum olarak eski Göksu Yatağı üzerindedir. Göksu nehri burada yaklaşık 32metre tabana dalmakta, nehir üzerinde  doğal bir köprü bulunmaktadır. Nehrin 32metre kadar üstündeki bu köprüde, kayaların dibinde çıkan suyun, nehrin tabana daldığı tünelin çıkışına üstten dökülmesi ile şelale oluşmuştur. Şelaleyi oluşturan su, nehirden değil, bu köprü üzerindeki kaynaktan gelmektedir. Konya’ya yaklaşık 110 km uzaklıkta Hadim ilçesi sınırlarındadır. Yaz günleri havaların ısınmasıyla özellikle hafta sonları piknik ve gezi için ideal yerlerden bir tanesidir. Turistlerinde görmek istediği bir yer hafta sonu için güzel bir tercih olabilir. Peki buraya nasıl gidilebilir?

Hadim ilçesine 25 km uzaklıktaki şelale, ilginç bir jeolojik yapıya sahiptir. Anadolu topraklarında önemli nehirlerinden biri olan Göksu Nehri, Yerköprü de mağaranın içine girip kaybolmaktadır. Bölgedeki bir diğer akarsu olan Karasu Çayı da Göksu Nehri’nin üzerine dökülür. Bir ucu da Akdeniz’e dökülmektedir.

Facebook ile yorum bırak
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Kapalı