TARİHİ YERLER

KONYA TINAZTEPE MAĞARASI

KONYA TINAZTEPE MAĞARASI

Tınaztepe Mağarası Konya’nın Seydişehir İlçesi’nde bulunmaktadır. Dünya üzerinde üçüncü olan mağara, Türkiye’nin sıralamasın da birinci olan en büyük mağarasıdır.

Toplam uzunluğu 22 km olup sadece gezilebilen kısmı 1580 metredir. En sonda bulunan 64 metrelik iniş haricinde tamamen yatay özelliğe sahip bir mağara özelliğindedir.

2004 yılından bu yana ise Mağara Tınaztepe ismiyle dinlenme tesisi olarak Seydişehir yolunda hizmet vermektedir.

Mağaradaki araştırmalara göre  yaklaşık 200 milyon yıl önce meydana gelmiş ve tabanla tavanı arası mesafe ve yükseklik farkının 65 metreye kadar çıkabildiği gözlenmiştir.

1968 yıllarında ise Tınaztepe mağarası bulunmuş ve tıbbi açıdan yapılan incelemelere göre ise astım rahatsızlığına doğal tedavi ortamı olduğu da saptanmıştır. Yeraltı göllerinin de toplam 22 km kadar bir uzunluğu vardır.  Bölge, bulunduğu coğrafi koşullar göz önüne alındığında hem karasal hem de Akdeniz iklimi hüküm sürmekte olup en düşük sıcaklık -18 derece, en yüksek 36-37 derece olarak ölçülmüştür. Mağara ve çevresi jeomorfolojik bir evrim geçirmiştir.

Alp orojenez dağ oluşumu ile bugünkü tektonik kökenli şeklini alan bölgede genç kıvrımlı ve yaşlı oluşumların iç içe olduğu da görülmektedir.

Mağaranın bulunduğu Tınaz Dağı komrehensifin en üst katını oluşturan kireç  taşları ile meydana gelmiştir. Ayrıca mağara da kil taşı, kumtaşı, marn ve ofiyolitik kayaç yapılarına da rastlanır.

Tınaztepe’de normal eğimli faylar etkili olmakla beraber, iki eğim arasında bulunan graben şeklindedir. Mağara içerisindeki taban seviyesi izleri taraça örneklerindendir.

Kapalı havza durumundaki mağaranın geçirdiği morfolojik dönem sayısı, mağaranın hem altında hem de üstünde yer alan basamaklardaki düzlükler ve buradaki fosil kalıntılarından bu bilgi bir çok araştırma sonucu çıkarılabilir.

Mağara içerisinde eski tabanın çökmediği yerlerde ise köprüler oluşmaktadır. Girişte toprakla kaplı olan mağara paleozoik dönemden kalan kayaçlar (blok ve konglomeralar) ile kaplıdır.

Mağara içerisinde hareket eden suların bulunduğu yerlerde kalker tüfleri, tavan ve çatlaklardan sızan sulardan oluşan muhteşem görünümlü travertenler, sarkıt ve dikitler bazı yerlerde ise bu sızmalardan kaynaklı gölcükler oluşmaktadır. İç Anadolu’da ilk  bahar ayında görülen yağışlar neticesinde, yağmur sularıyla beslenen dere yatakları mağaraya suları ulaştırmadan önce, akarsu aşındırmalarından ve biriktirmelerinden oluşan şelale ve dev kazan oluşumları bütün dikkat çekiciliğiyle gözler önüne serilir.

Facebook ile yorum bırak
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Kapalı