GENEL KÜLTÜR

KONYA TARİHİ VE KONYA İSMİNİN KÖKENİ

                                                        

Konya heybetli geçmişi ile önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış, birçok kültürel zenginliği bağrına basmış, Mevlana, Şems, Sadrettin Konevi gibi İslam büyüğünü barındırmış müze şehir kimliğine sahip Türk tarihinin en eski ve kıymetli eserlerine sahip çıkan tasavvuf diyarıdır.

Roma döneminde ve Bizans kaynaklarında Tokinoum, Conia, Konien gibi farklı isimlerle anılmıştır. O dönemde daha çok Conia olarak anılan isim Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de değişmemiş bugüne dek gelmiştir.

Konya’nın ilk yerleşim zamanı en eski Kalkolitik ve hatta Neolitik Çağa kadar dayanmaktadır. Ayrıca yapılan arkeolojik kazılarda Ereğli de Hititlere ait yerleşim merkezleri bulunmuştur. Çatalhöyük de Tunç devrine ait yerleşkeler Alaaddin Tepesi ve Karahöyük de ortaya çıkmıştır. Çumra da bulunan Çatalhöyük’te, özgün yapıtlar ve ilk ev mimari örnekleri bulunmuştur. Ereğli’de Hititlere ait kaya kabartmaları da  bu dönemden günümüze dek ulaşmıştır.

Anadolu’ya hakim olan Alparslan’ın oğullarından Kutalmışoğlu Süleyman Şah Konya ve yöresini fethettikten sonra batıya yönelip İznik’i başkent yapmıştır. Haçlı savaşının akabinde İznik kaybedilince Konya’yı merkez yapmışlardır.

Anadolu Selçuklu döneminde sanatta altın çağ yaşanmıştır. Devrin filozofları, şairleri, tasavvuf büyükleri, mutasavvıfları, Mevlana, Kadı Burhanettin, Sadrettin Konevi, Muhyiddin Arabi gibi isimler Konya’ya yerleşip burayı kültür başkenti yapmışlardır.

Konya Selçuklu Devletinin yıkılışının ardından Karamanoğulları Beyliği hakimiyetine girmiştir. Daha sonra Fatih Sultan Mehmet Karamanoğulları  Beyliğine son verip Konya’yı Osmanlı topraklarına katmıştır. İtalyanların işgaline uğramış ve 1920’de işgalden tamamen kurtarılmıştır.

Cumhuriyet’in ilanı ile eğitim öğretimde yenilikler yapılmış, eskiye ilave okullar   memleketin ihtiyacına göre çoğaltılmıştır.

17 Aralık’ta her sene kutlanan Mevlana haftası, Aşıklar Bayramı,Cirit atma yarışmaları,Nasrettin Hoca Şenliği ile de Konya önemli kültür ve turizm  merkezi haline gelmiştir.

Ereğli İvriz Kabartması, Beyşehir Kalesi, Beyşehir Eşrefoğlu Cami, Ak manastır, İplikçi Cami, Selimiye Cami, Yusuf ağa Kütüphanesi, Karatay Medresesi, Akşehir Ulu Cami vs. günümüze kadar ulaşan sivil mimari örnekleridir.

Görüldüğü gibi bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış Konya ismi kadar heybetli bir geçmişe sahiptir. Akşehir de de Nasrettin Hoca gibi herkesi güldüren mizahi bir kişilik çıkmıştır.

 

güncel ve nostalji KONYA görselleri için instagram sayfamızı takip edebilrisiniz
https://www.instagram.com/dunyakentikonya/

Facebook ile yorum bırak
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Kapalı