GENEL KÜLTÜR

KONYA HALK OYUNLARI

KONYA HALK OYUNLARI

 

KONYA HALK OYUNLARI

Anadolu’muzun değerlerinden olan halk oyunları zengin kültürümüzü yansıtmaktadır. Halk oyunları kuşaktan kuşağa aktarılmalıdır ki atalarımızdan bize kalan bu kültürel mirası gelecek nesillerle de paylaşabilelim. Okul çağımızda hemen hemen hepimizin hayatında yer alan bu oyunlar çocuklarda ritim duygusunun ve sayısal zekanın gelişmesi açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Araştırmalara göre halk oyunu insanda özgüveni arttırdığı  gözlenmiştir. Halk oyunları  oynayan kişiye, birlikte  bir düzen içerisinde aynı komutla yapılan hareketler ve toplulukla aynı ritim eşliğinde yapılan uygulamalar disiplin ve kurallara uymanın gerekliliğini de öğretir.

Konya’da oyun denince akla genellikle kaşık ve zil gelir. Kaşık ile oynama Orta Asya Türklerinden günümüze kalan manevi değerimizdir. Kaşık oyununu tamamen kadınlar veya tamamen erkekler oynayabilir, bazen de eşli olarak oynanabilir. Bu oyunda en önemli özellik kaşıkla oynayan kişilerin serbest hareket etmesi birbirine tutunma zorunluluğunun bulunmamasıdır. Oyunda figürler birbirinden farklıdır ve saz bağlama cura ile müzik eşiğinde oyun başlar. Kaşıkların çıkardığı sesler ve ekibin birbiriyle uyumu izleyenlerde müthiş bir coşku uyandırır. Kaşık vurmalar belirli bir çizgide ilerler yavaştan hızlıya ve tekrar yavaş… Kaşıkların ve ritmin yavaşladığı durumlarda oyuncu soluklanma fırsatı bulur sonra müziğe göre yeniden hızlanılır ve  bu ilerleyiş oyun bitimine dek devam eder en son kaşıklar havada selam verilir ve selam verilirken “hey’’ diyerek bütün oyuncular kaşıkları havaya kaldırır.

Konya oyunlarında kadınlar parlak ve renkli  şalvar ve üzerine yarım cepken giyerler. Yörede başlıca oyun isimleri; Kazan oğlu, İnce çayır, Sekelim kızlar, Sille, Konyalı ,  Aksinli, Süpürgesi yoncadan vs…

İlçelere göre oyunlar farklılaşmaktadır. Mesela;

BOZKIR

Şenlik ve düğün eğlencelerinde oynarlar. Oyun kaşık ile yürütülür. İkişer gruplar halinde cura eşliğinde oynanır. Kadınlar ve erkekler ayrı olarak sadece kendi meclislerinde oynarlar.

EREĞLİ
Oyun tek kişiliktir göbek atma şeklinde olup kadınlar ve erkekler ayrı oynarlar.

ILGIN

Kadın erkek karşılıklı oyun yalnızca erkek oturaklarında olur. Buranın gençleri kış hayatını hep böyle eğlenceyle geçiriyorlar.

AKŞEHİR

Akait köyünde sallamayı iki erkek oynar  ve def eşliğinde bağlama veya keman çalarlar. Kadınlar kendi eğlencelerinde oynarlar. Bermende köyünde ise Harmandalı oynanır.

DOĞANHİSAR’ da ki İnce kırma oyunu ise 2 kişilik toplu oyun olup yalnızca erkeklere mahsustur. Genel de eğlence ve bayramlarda oynanır.

SİLLE Oyunu ise kadınlara özgü iki kişi karşılıklı kaşık oyunudur. Düğün evine davetli misafirler, genç kızlar ve orta yaşlı olanlar kalkıp kaşık ile oynarlar ve gelini eğlendirirler.

 

Facebook ile yorum bırak
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Kapalı