KONYALI OLANLAR

BEDİA AKARTÜRK

BEDİA AKARTÜRK

 

Konyalı bir ailenin kızı olarak İzmir’in Ödemiş ilçesinde 1941 yılında dünyaya gelmiştir. Ailenin tek evladı olan Bedia Akartürk  babası ve annesinden türküler dinleyerek  büyüdüğünü ve küçükken ananesinin ona hikayeler anlattığını söylemiştir.
Ailenin tek evladı olması nedeniyle, soyadını değiştirmediğini de röportajlarda dile getirmiştir. Sanat hayatının ilk adımlarını İzmir’de atmıştır. Daha sonra  9 yıl İzmir radyosunda  çeşitli türküler seslendirmiştir.  Paris Olympia’da harika bir konser vererek Türkiye’mizi en iyi şekilde  temsil etmiştir. Başarılı sanat hayatına 6 sinema filmi ve sayısız albüm  sığdırmıştır. Şu an hala sanatını icra eden Akartürk yurtiçinde de konserler vermektedir.

İzmirli olduğu halde ismi hep Konyalı olarak anılmaktadır, bunun sebebiyse baba tarafının Konya Bozkırlı olmasıdır.

Konyalılık yönünün de ağır bastığını söyleyen sanatçı Konya şivesine, halk kültürüne, Konya mutfağına ve türkülerine aşina olduğunu söylemiştir.

Ses sanatçılığına olan merakının aileden başladığını, babasının sesinin çok güzel olduğunu, annesinin ud çaldığını evlerinde her akşamın şenlik ile türkü ve müzik eşliğinde geçtiğini belirten sanatçı  sesindeki güzelliğinde genetik olabileceğini  söylemiştir. Küçük yaşlardan itibaren babasıyla İzmir Ödemiş  Musiki Cemiyetine sık sık gittiğini ve babasının bu cemiyete üye olduğunu söyleyen Akartürk  kendisinin sanat hayatının da burada başladığını söyledi.

Sanat dünyasına kendi isteğiyle adım attığını hatta İzmir Radyosu’na daha önce bir çok kez başvuru yapmasına rağmen yaşının küçüklük olmasından dolayı kabul edilmemiş olduğunu söylemiştir. Daha sonra  yaşını mahkeme kararıyla büyüterek Radyoya yeniden başvurmuş ve bu kez kabul edilmiştir.

Eşinin ilk hanımından üç çocuğu olduğunu daha sonra kendinin de bir kızı olduğunu söyleyen Akartürk, Ankara’ da ki radyoda uzun soluklu programlar yaptığını, sürekli de Konya’ya gidip geldiğini hatta yaptığı her cd ve albümde mutlaka Konya türküsünün bulunduğunu belirtmiştir. Kısacası çocuklarını Konya’nın ekmeğiyle büyüttüğünü söylemiştir.

Hobileri sorulunca, kendisinin meslek lisesi çıkışlı olduğunu ve dikiş dikmeyi iyi bildiğini, eviyle ilgilenmeyi de çok sevdiğini söylemiştir.

‘Radyo dışında evde dört duvar arasında dahi 6 ay boyunca bir uzun havaya  çalıştığımı bilirim’ diyen sanatçı, ‘çalıştıkça, türkülerimle halkıma hizmet ettikçe  mutlu oluyorum ve ömrümün sonuna kadar da çalışacağım’ demiştir.

Facebook ile yorum bırak
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Kapalı